Woda butelkowana czy filtrowana – wiele osób zastanawia się nad wyborem, który nie jest oczywisty. Okazuje się, że często wybieramy wodę butelkowaną, ponieważ sądzimy, że w wodzie filtrowanej nie ma minerałów. Nic bardziej mylnego!
Podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Bez niego nie jest możliwe prawidłowe trawienie, oczyszczanie organizmu z toksyn czy efektywna regulacja temperatury ciała. Woda nie tylko umożliwia zachodzenie procesów metabolicznych. Chroni także przed uszkodzeniem narządy wewnętrzne takie jak mózg czy rdzeń kręgowy. Nic dziwnego, że wiele osób poszukuje najlepszej wody pitnej. Wśród nich najczęściej wymieniana jest woda mineralna. Czy rzeczywiście jest to najlepsza woda do picia?
Woda mineralna – zalety i wady
Woda mineralna zdecydowanie posiada największą ilość minerałów w porównaniu z wodą źródlaną czy kranową. Jest też czysta pod względem chemicznym i biologicznym choć… problem może pojawić się w momencie, gdy trafia do niewłaściwego opakowania – jednorazowej butelki plastikowej PET zawierającej bisfenol A.
Jednorazowe butelki plastikowe PET mogą być produkowane z użyciem substancji zwanej bisfenolem A (BPA). To szkodliwa substancja podobna do żeńskiego hormonu – estrogenu. Może wpływać na układ hormonalny. Naukowcy wykazują też związek BPA z powstawaniem takich chorób jak cukrzyca czy nawet nowotwory. Należy więc zdecydowanie unikać wody mineralnej sprzedawanej w butelkach PET oznaczonych numerem 3, 6 i 7.
Wadą wody mineralnej kupowanej w sklepie jest też bez wątpienia jej wpływ na ekologię. Czas rozkładu butelki plastikowej wynosi od kilkuset do nawet tysiąca lat! Nie bez znaczenia jest także jej cena – kilkaset razy wyższa niż w przypadku wody filtrowanej. Jest też mniej komfortowa w użytkowaniu. Musimy wychodzić po nią do sklepu i dźwigać ciężkie butelki do domu.
Czy woda filtrowana ma minerały?
Powodem, dla którego wiele osób kupuje wodę mineralną jest przeświadczenie, że woda filtrowana nie ma minerałów. Nie jest to prawdą. W kranówce znajdują się takie pierwiastki jak wapń, potas, magnez, sód, mangan, siarka i żelazo. Różnicą jest jedynie ich ilość.
Filtry do wody nie usuwają minerałów. Picie wody zdemineralizowanej nie byłoby korzystne dla zdrowia. Wkłady filtrujące jedynie zmniejszają zawartość wapnia i magnezu, które odpowiadają za wydzielanie się kamienia kotłowego. Tym samym wydłużają żywotność takich sprzętów AGD jak czajnik czy ekspres do kawy.
To, co jednak najistotniejsze przy odpowiednim nawadnianiu i trosce o zdrowie to łatwa dostępność do smacznej wody pitnej. Tymczasem dostęp do wody filtrowanej jest niemal nieograniczony! Gwarantują to dzbanki filtrujące i filtry podzlewozywakowe, a gdy wychodzimy na zewnątrz – butelki filtrujące. Więcej informacji o rodzajach filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/ .