Wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiających popularny jest chleb pełnoziarnisty, razowy oraz żytni.
Żyto bardzo przypomina pszenicę, ale zwykle jest ciemniejsze i gęstsze. Tradycyjny chleb żytni jest wytwarzany wyłącznie z mąki żytniej i nie zawiera dodatku mąki pszennej, podczas gdy większość tańszych chlebów żytnich jest wytwarzana z połączenia tych dwóch rodzajów mąki. W bochenkach chlebów żytnich znajdziemy również dodatek ziaren i nasion, a nawet suszonych owoców lub warzyw wzbogacających smak i konsystencję pieczywa. Jednak kupując chleb żytni, który jest ciemny, należy uważnie przeczytać etykietę, ponieważ wielu producentów dodaje do białego pieczywa z mąki rafinowanej pszennej karmel, aby naśladował kolorem chleb żytni czy też razowy. W porównaniu z pszenicą żyto jest często uważane za bardziej pożywne. Taki chleb może dawać uczucie większej sytości i mieć mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi niż chleb pszenny. Zbyt dużo insuliny we krwi wiąże się z otyłością i może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2.
Zdolność żyta do obniżania odpowiedzi insulinowej organizmu jest prawdopodobnie spowodowana wysoką zawartością rozpuszczalnego błonnika.
Błonnik rozpuszczalny to nieulegający trawieniu węglowodan, który rozpuszcza się w wodzie i w jelitach staje się galaretowaty. Spożywanie pokarmów z rozpuszczalnym błonnikiem pomaga spowolnić trawienie węglowodanów, co zmniejsza wydzielanie insuliny i zmniejsza skoki cukru we krwi. Dodatkowo błonnik ma korzystne działanie na cały układ pokarmowy. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe chleby żytnie wytwarzane są z pełnoziarnistej mąki żytniej na zakwasie. Pieczywo, które kupimy oferują Piekarnie w Szczecinie, z pewnością są dużo lepszym wyborem, niż chleby oferowane przez supermarkety, w których znajdziemy konserwanty, spulchniacze, cukier, nadmiar soli i polepszacze smaku. Poza tym spożywanie dużej ilości chleba z mąki białej rafinowanej nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę i czuć się dobrze oraz lekko przez cały dzień.