Wydawać by się mogło, że fiołek polny to roślina, która może kojarzyć się tylko i wyłącznie pozytywnie. Jest to wszakże kwiat, który może cieszyć oko.
Jednakże w rzeczywistości jeśli mowa jest o tym fiołku polnym, to trzeba wskazać na to, że z punktu widzenia uprawy roślin jest to po prostu chwast. Fiołek polny może być spotykany również pod innymi nazwami, a mianowicie można tutaj mówić chociażby o bratku polnym, o bratku dzikim, bratku drobnokwiatowym czy też o sierotce.
Fiołek polny jest rośliną bardzo powszechną i jest on związany w głównej mierze ze zbożami ozimymi, wśród których lubi się on pojawiać. Fiołek polny nie jest rośliną bardzo wymagającą i dlatego też jest on dosyć powszechny. Jeśli chodzi o walkę z nim, to należy ją podjąć we wczesnym okresie jego wegetacji, gdyż wówczas będzie można mówić o największej skuteczności prowadzonych działań.
Jak go rozpoznać? Większość tych fiołków osiąga wysokość do 20 cm, aczkolwiek zdarza się, iż rośnie on znacznie wyżej.
Jeśli mowa jest o jego wyglądzie, to warto jest przyjrzeć się jego liściom, które we wstępnej fazie rozwoju są jajowate, okrągłe i karbowane, by następnie przejść przeobrażenie i przyjąć formę lancetowatą. Elementem charakterystycznym fiołka polnego jest także kwiat, który przyjmuje barwę białą z żółtym środkiem. W niektórych przypadkach mamy także do czynienia z dodatkami fioletu. Fiołek polny może się wśród upraw pojawić zarówno w okresie jesiennym jak i w okresie wiosennym. Istotne jest bardzo szybkie podjęcie działania, a tym działaniem jest w głównej mierze zastosowanie odpowiedniego herbicydu. Można zastosować Trimax 50SG, Tristar 50SG, Herbistar 200EC czy też Rincon 25SG. Każdy z tych produktów będzie bezwzględny dla fiołka polnego i pozwoli na pozbycie się uciążliwego chwasta. Warto też zajrzeć na łama strony internetowej fiołek polny, gdzie też znajduje się znacznie więcej cennych informacji na temat tego chwasta oraz metod radzenia sobie z nim.