Jeśli chcemy podpisać umowę kredytową z bankiem, musimy posiadać określoną zdolność kredytową, czyli zostać pozytywnie zweryfikowani, jeśli chodzi o możliwość płacenia zobowiązań finansowych.
Banki mają różne metody oceniania naszej zdolności kredytowej, więc może się zdarzyć, że niektóre z nich odmówią nam kredytu. Nie warto się tym przejmować, wszystko zależy od polityki prowadzonej przez konkretną firmę finansową. Istnieją jednak pewne czynniki, które odpowiadają za lwią część oceny naszej zdolności finansowej. Wśród nich najważniejsza jest stabilność zawodowa, przejawiająca się w formach zatrudnienia i stażu pracy. Ważna jest także historia kredytowa, bo one świadczy o tym, w jaki sposób dotychczas radziliśmy sobie z regulowaniem zobowiązań finansowych. Jeśli mamy dużo różnych wydatków (np. nadal spłacamy raty), bank może uznać, że możemy mieć trudności z wypełnianiem obowiązków wynikających z umowy kredytowej.
Czy można jakoś zwiększyć zdolność kredytową?
Jest kilka możliwości, oprócz zwiększenia dochodów, na poprawienie naszej zdolności kredytowej. Na początku warto sprawdzić naszą ocenę w Biurze Informacji Kredytowej – korzystają z niego banki, oceniając ryzyko. Dobrym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest uporządkowanie spraw finansowych, czyli na przykład spłacenie zobowiązań i zrezygnowanie z usług finansowych, z których nie korzystamy. Popularną praktyką jest wzięcie kredytu wraz z członkiem rodziny – takie wspólne przedsięwzięcie jest dobrze oceniane przez banki, bo zwiększa wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy.
Jeśli mamy problemy z oceną własnej sytuacji finansowej, warto skonsultować się z niezależnym ekspertem finansowym. Prosimy zajrzeć pod poniższy link: http://1ekspert.pl. Ekspert finansowy profesjonalnie oceni Państwa zdolność finansową i pomoże znaleźć odpowiednią ofertę kredytową.